W dobie ciągłego rozwoju technologicznego nowinki pojawiają się co rusz; jeszcze kilkanaście lat temu smartfony były rzadkością, dzisiaj praktycznie każdy z nas nosi w kieszeni minikomputer, bo tym właściwie jest ten sprzęt. Coraz częściej używamy bezprzewodowych słuchawek, zarówno dousznych, jak i nausznych, a nasze serca podbijają smartwatche, inteligentne zegarki pozwalające nam na płatności zbliżeniowe, odbieranie powiadomień i oferujące wiele innych możliwości. Wraz z kolejnymi modelami sprzętów używanych na co dzień wzrasta jednak zapotrzebowanie na energię. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowych funkcji do naszych telefonów, jednakże kwestia baterii, która zazwyczaj już do jednym dniu prosi o podłączenie do ładowarki, nadal pozostaje nierozwiązana. Duży ekran o doskonałej jakości kolorów, aparat robiący dobre zdjęcia, płynna gra czy chociażby oglądanie filmów na YouTube sprawiają, że stan naładowania naszych smartfonów i tabletów szybko spada. Musimy wówczas dostarczyć urządzeniu energii, jednak często zdarza się, że jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego.
Rozwiązaniem są przenośne banki energii, czyli tak zwane powerbanki. Czy warto kupić powerbank? Zdecydowanie. To zazwyczaj niewielkie urządzenie, które należy naładować w domu, a następnie można wrzucić je do plecaka lub kobiecej torebki i używać w miarę potrzeby. Zasada jest niezwykle prosta – łączymy powerbank z naszym sprzętem za pomocą kabla USB zazwyczaj dołączonego do powerbanku i możemy korzystać z telefonu, nie obawiając się, że bateria padnie w czasie rozmowy telefonicznej czy długiej, nużącej podróży. Powerbank, w zależności od wybranej pojemności, wystarczy nam na kilka naładowań naszego telefonu do pełna, a wyczerpującą się własną baterię zasygnalizuje diodą. Wówczas wystarczy podłączyć go na noc do gniazdka i rano znów zabrać ze sobą do pracy, do szkoły czy na uczelnię.
Wybierając powerbank, należy zwrócić uwagę na jego pojemność, wyrażoną w mAh, czyli miliamperogodzinach. Obowiązuje tu prosta zasada – im więcej, tym lepiej. Rzecz jasna, cena takiego powerbanku, a często i jego rozmiar, rośnie wraz z pojemnością, należy więc wybrać powerbank odpowiedni dla naszych potrzeb. Warto też sprawdzić pojemność baterii naszych sprzętów, również podanych w mAh. Pozwoli to nam oszacować, ile mniej więcej razy będziemy mogli naładować nasz telefon nim powerbank będzie pusty. Należy również pamiętać o tym, że podczas ładowania z powerbanku następują straty energii, co oznacza, że mając powerbank o pojemności 10 000 mAh wcale nie naładujemy telefonu z baterią 2 000 mAh pięć razy, lecz nieco mniej. Nowsze, a więc bardziej zaawansowane technologicznie powerbanki minimalizują straty energii, więc to im warto się przyjrzeć przy wybieraniu odpowiedniego modelu.
Coraz częściej korzystamy z płatności mobilnych, kupowania biletów, przechowujemy w pamięci urządzenia ważne dokumenty. Powerbank to urządzenie, które warto mieć przy sobie, gdyż niejednokrotnie może ono nam pomóc.